Blog

Bezdech u kobiet

Clebre - spersonalizowane leczenie zaburzeń snu i oddychania

Bezdech jest schorzeniem zwykle kojarzonym z osobami otyłymi, prowadzącymi siedzący tryb życia, w średnim wieku i … płci męskiej. Kobiety są obarczone mniejszym ryzykiem wystąpienia obturacyjnego bezdechu podczas snu (OBPS) niż mężczyźni. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy ich w ogóle. W rzeczywistości są one nawet narażone na poważniejsze skutki bezdechu niż mężczyźni.

Częstość występowania bezdechu podczas snu u kobiet

Szwedzkie badanie wykazało, że kobiety rzadziej są diagnozowane i leczone z powodu zaburzeń oddychania podczas snu, mimo że mają objawy podobne do tych występujących u mężczyzn. Uważa się, że bezdech jest stanem związanym głównie z mężczyznami, a kobiety są mniej skłonne do zasięgania porady medycznej z powodu objawów bezdechów obturacyjnych . Szacuje się, że 90% kobiet z zaburzeniami oddychania podczas snu żyje z tym zaburzeniem bez rozpoznania.

Niedawne badania sugerują, że mężczyźni mogą być 2 lub 3 razy bardziej narażeni na bezdechy niż kobiety. Różnice te zacierają się wraz z wiekiem i wejściem kobiet w menopauzę – wówczas mogą osiągnąć stosunek 1:1. W wieku okołomenopauzalnym u ponad 20% kobiet może wystąpić bezdech obturacyjny. W badaniu przeprowadzonym na populacji 400 kobiet w wieku 20-70 lat wykazano, że z bezdechem zmagało się aż 50% z nich. W tej grupie ciężki bezdech występował u 14% kobiet w wieku 55-70 lat i u 30% kobiet w grupie wiekowej 55-70 lat, które miały wskaźnik BMI 30 lub wyższy.

Objawy bezdechu u kobiet

Typowe objawy bezdechów obturacyjnych:

  • głośne i częste chrapanie,
  • problemy z koncentracją w ciągu dnia,
  • nadmierna senność w ciągu dnia,
  • sapanie, krztuszenie się, parskanie i inne niepokojące odgłosy podczas snu,
  • epizody przerw w oddychaniu,
  • częste oddawanie moczu w nocy,
  • wzmożona potliwość podczas snu,
  • przyspieszenie rytmu serca,
  • bóle głowy, suchość w ustach i ból gardła rano.

Objawy bezdechu, które często obserwuje się u kobiet i rzadko łączy się je z zaburzeniami oddychania podczas snu:

  • objawy bezsenności, w tym problemy z zasypianiem i trudnościami w utrzymaniu ciągłego snu przez całą noc,
  • niespokojny sen z częstymi przebudzeniami,
  • objawy zespołu niespokojnych nóg,
  • zgaga w nocy,
  • uczucie irytacji w ciągu dnia,
  • uczucie niepokoju, przygnębienia, przytłoczenia,
  • brak energii nawet po przespaniu całej nocy,
  • problemy z pamięcią.

Przyczyny i czynniki ryzyka bezdechu u kobiet

Do rozwoju bezdechu mogą przyczyniać się:

  • skrzywiona przegroda nosowa,
  • polipy w jamie nosowej,
  • wiotkość podniebienia miękkiego,
  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • alergie.

Kobiety z nadwagą lub otyłością są bardziej narażone na bezdech obturacyjny . Palenie tytoniu, picie alkoholu, występowanie OBS u członka rodziny i starszy wiek to inne główne czynniki ryzyka – są to przyczyny bezdechu występujące zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Czynniki ryzyka charakterystyczne tylko dla kobiet to: zespół policystycznych jajników (PCOS), ciąża oraz menopauza. Ponadto bezdech senny może współwystępować z takimi schorzeniami, jak: depresja, stany lękowe, choroby tarczycy, w tym niedoczynność tarczycy, fibromialgia, bezsenność, stan przedcukrzycowy i cukrzyca, otyłość oraz wysokie ciśnienie krwi.

Zagrożenia dla zdrowia kobiety w przypadku bezdechu obturacyjnego

Nieleczony bezdech obturacyjny ma niekorzystny wpływ na cały organizm, przyczynia się do wielu poważnych schorzeń, w tym: chorób serca, nadciśnienia tętniczego, przyrostu masy ciała, cukrzycy, depresji i udaru mózgu. Jak wskazują badania, kobiety mogą być bardziej podatne niż mężczyźni na niektóre problemy sercowo-naczyniowe wynikające z bezdechu. Stwierdzono, że OBPS u kobiet wiąże się z poważniejszym uszkodzeniem serca, a także większym ryzykiem powiększenia serca, choroby wieńcowej i niewydolności serca. Kobiety są bardziej narażone na trudne do leczenia nadciśnienie tętnicze krwi.

Istnieją również pewne przesłanki, że kobiety częściej dotkliwiej doświadczają depresji w związku z bezdechami obturacyjnymi niż mężczyźni. OBPS prowadzi również do problemów z funkcjami poznawczymi, w tym zaburzeń pamięci, uwagi i trudności w uczeniu się. Badania wskazują, że osoby z bezdechami mają w mózgu wyższe stężenie białka zaangażowanego w rozwój choroby Alzheimera. Nieleczony bezdech znacznie zwiększa ryzyko wypadków drogowych.

Diagnostyka i leczenie bezdechu u kobiet

Polisomnografia to laboratoryjne badanie snu, które przeprowadzane jest w ciągu jednej nocy w szpitalu. Pozwala na stosunkowo dokładne wykrycie epizodów bezdechu. Niestety niepozbawione jest wad: jest niekomfortowe, przez co może przyczynić się do fałszywych wyników. Rozwiązaniem, które może ułatwić diagnostykę bezdechu u kobiet jest czujnik Clebre. Jest to świetna opcja, która pozwala zaoszczędzić noc w laboratorium snu i umożliwia śledzenie parametrów organizmu podczas snu przez kilka kolejnych nocy.

Skuteczna terapia bezdechu jest bardzo ważna – pozwala na przywrócenie pacjentowi zdrowego snu i uniknięcie poważnych konsekwencji nieleczonego OBPS. Najczęściej stosowaną metodą leczenia umiarkowanego i ciężkiego bezdechu jest aparat CPAP, czyli terapia z ciągłym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych. To niewielkie urządzenie, które za pośrednictwem maski wytwarza w drogach oddechowych odpowiednie ciśnienie, które ułatwia oddychanie – struktury tworzące gardło nie mogą się zapaść, a powietrze może swobodnie przepływać. W przypadku łagodnego i umiarkowanego bezdechu sennego skuteczne mogą okazać się również specjalne aparaty wewnątrzustne, zmieniające ułożenie żuchwy podczas snu.

Źródła:

https://thesleepdoctor.com/women/sleep-apnea-in-women/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30089967/

https://www.mdedge.com/chestphysician/article/138331/sleep-medicine/women-less-likely-be-diagnosed-sleep-disorders

Pozostałe wpisy